Przeczytaj również

Informacje o cmentarzach

Pod zarządem Zieleni Miejskiej sp. z o.o. w Bielsku-Białej znajdują się dwa cmentarze komunalne:

  • cmentarz przy ul. Krasickiego (na osiedlu Leszczyny),
  • cmentarz przy ul. Karpackiej 162 (na osiedlu Kamienica).

Cmentarz przy ul. Krasickiego jest już w zasadzie wyłącznie miejscem pamięci. Posiada niewielką powierzchnię (90 arów) bez możliwości jej powiększenia. Znajdują się tutaj groby z przełomu XIX i XX wieku, a także zbiorowa mogiła żołnierzy poległych podczas I wojny światowej. Ze względu na specyficzne położenie geopolityczne Bielska-Białej w okresie zaborów, cmentarz ten ma ogromną wartość historyczną.

Największą aktualnie nekropolią Bielska-Białej jest funkcjonujący od 1978 roku cmentarz komunalny przy ul. Karpackiej 162, którego powierzchnia wynosi ponad 20 hektarów. Znajduje się w południowo-zachodniej części miasta, w dzielnicy Kamienica. Górujący nad okolicą stok Szyndzielni, a także wszechobecna zieleń sprawiają, że jest to miejsce niezwykle malownicze i pełne dostojnego uroku. Dodatkowo wystrój cmentarza wzbogacony został o dwa pomniki upamiętniające martyrologię obywateli polskich wszelkich narodowości, zaistniałą w czasach ostatnich wojen i walk o wyzwolenie ojczyzny:

  • Pomnik Sybiraków – odsłonięty w 2000 roku,
  • Pomnik „Ofiarom Obozów Koncentracyjnych” - odsłonięty w 2002 roku.

Obydwa monumenty są autorstwa arch. Jacka Grabowskiego.

Cmentarz komunalny przy ul. Karpackiej 162 dysponuje domem przedpogrzebowym wraz z kaplicą cmentarną, a dla wygody odwiedzających powstał obszerny parking.

Mając na względzie szczególny rodzaj miejsca, wymagający zachowania powagi oraz godności, zwracamy się z prośbą o zapoznanie się z regulaminem cmentarza i stosowaniem do jego wymogów. Dotyczy to w szczególności uzgadniania wszelkich prac i zamierzeń z administracją cmentarza.

BIURO ADMINISTRACJI CMENTARZY KOMUNALNYCH
ul. Karpacka 162
43-300 Bielsko-Biała
+48 033 811 24 23
cmentarz@zielen.ig.pl

Wyszukiwarka grobów

Aplikacja ma za zadanie ułatwienie lokalizacji miejsca pochówku konkretnej osoby, na podstawie jej danych personalnych. Po wprowadzeniu danych zostanie wyświetlona mapa cmentarza z zaznaczonym grobem. Istnieje możliwość wydrukowania mapy, by za jej pomocą dotrzeć do poszukiwanego grobu najkrótszą drogą.

WYSZUKIWARKA